Buderim Garden Club

Buderim Garden Club

cut flower results for october 2017 - they've arrived!

Rose: Single Flower 1st Sylvia Pope  2nd Reg Gibson


Multiple Flower 1st Jan Evans    2nd Reg Gibson

Container of Flowers 1st Ken Evans 2nd Gordon Harman

Flower from a Shrub 1st Elizabeth Hales 2nd Ken Evans

Flower from a vine 1st Maxina Williams  2nd Elizabeth Hales

Hibiscus -

Stem of a bract 1st Maxina Williams  2nd Judy Harman

Rhizomes and Tubers 1st Ken Evans  2nd Pam Sheahan

Orchid 1st Dawn Toth   2nd Pam Sheahan

Camellia 1st Ken Evans 2nd Jan Evans

Azalea 1st -

Bulbs 1st Ken Evans  2nd Steve Wikman

Cut Foliage - Piece or Leaf 1st Ken Evans 2nd Shirley McDonald

Flower from a Native 1st Robert Wilson  2nd Shirley Reid

 

cut flower results for september 2017

Rose – Single Flower 1st Shirley Reid 2nd Pam Sheahan

Single Flower 1st Ken Evans 2nd Steve Wikman

Multiple Flower 1st Shirley Reid 2nd Ken Evans

Container of Flowers 1st Gordon Harman 2nd Ken Evans

Flower from a Shrub 1st Reg Gibson   2nd Maxina Williams

Flower from a Vine 1st Ken Evans   2nd Maxina Williams

Hibiscus 1st Shirley Reid  2nd  Judy Harman

Stem of a bract 1st Maxina Williams   2nd Ken Evans

Rhizomes and Tubers 1st Ken Evans  2nd Elizabeth Hales

Orchid 1st  Pam Sheahan  2nd Elizabeth Hales

Camellia

Azalea 1st Judy Harman 2nd  Pam Sheahan

Bulbs 1st Jan Evans  2nd Shirley McDonald

Cut Foliage - Piece or Leaf 1st Ken Evans 2nd Judy Harman

Flower from a Native 1st Maxina Williams  2nd Pam Sheahan 

cut flower results august 2017

Single Flower 1st Elizabeth Hales 2nd Reg Gibson

Multiple Flower 1st Shirley Mc Donald   2nd Steve Wikman

Container of Flowers 1st Ken Evans 2nd Gordon Harman

Flower from a Shrub 1st Reg Gibson   2nd Elizabeth Hales

Hibiscus 1st Bev Lavarack  2nd  Bev Lavarack

Stem of a bract 1st Steve Wikman  2nd Reg Gibson

Rhizomes and Tubers 1st Stella Odlum  2nd Lesley Doyle

Orchid 1st Elizabeth Hales 2nd Ken Evans

Camellia 1st Reg Gibson 2nd Elizabeth Hales

Azalea 1st Elizabeth Hales 2nd July Harman

Bulbs 1st Jan Evans  2nd Ken Evans

Cut Foliage - Piece or Leaf 1st Judy Harman 2nd Maxina Williams

Flower from a Native 1st Judy Harman  2nd Shirley Mc Donald 

Cut Flower Results July 2017

Rose Single Flower 1st Reg Gibson 2nd Reg Gibson

Single Flower 1st Ken Evans 2nd Elizabeth Hales

Multiple Flower 1st Ken Evans 2nd Colleen Bartholomew

Container of Flowers 1st Gordon Harman 2nd Ken Evans

Flower from a Shrub 1st Shirley Mc Donald 2nd Jan Evans

Stem of a Bract 1st Reg Gibson 2nd Reg Gibson

Rhizomes and Tubers 1st Elizabeth Hales 2nd Elizabeth Hales

Orchid 1st Elizabeth Hales 2nd tom Crerar

Camellia 1st Shirley Mc Donald 2nd Colleen Bartholomew

Azalea 1st Elizabeth Hales 2nd July Harman

Cut Foliage - Piece or Leaf 1st Ken Evans 2nd Jan Evans

Flower from a Native 1st Tom Crerar 23nd Maxina Williams

cut flower rules

Entries are restricted to 2 per member in any Class, with a maximum of 10 entries per member in each monthly competition. Entries must be placed for judging by 1:45 pm.


Class 1.            Single flower (any variety)

Class 2.            Multiple flowers (any varieties)

Class 3.            Container of Flowers

Class 4.           Flower from a shrub (other than a native)

Class 5.            Container of flowers (minimum 6 stems of one variety)

Class 6.           One stem of bract (e.g. bougainvillea, poinsettia)

Class 7.           Special classes are arranged when various varieties are in season, e.g. dahlias, roses, hibiscus, camellias, etc.

Class 8.           Orchids

Class 9.           Cut of foliage, leaf or piece

Class 10.         Flower from a native plant, tree, shrub or vine.


The judges' decisions are final. Points are awarded: 3 for first and 1 for second. Highest aggregate points in Classes 1-10 will be awarded the Buderim Garden Club Perpetual Trophy.


The Edna Walling Perpetual Trophy will be awarded as an encouragement award.