Buderim Garden Club

Buderim Garden Club

Buderim Garden Festival  Flower Show Results 2017

 

Section 1 – Cut Flowers

Class

  1. Spike – 1 flower stem, multiple flowers (e.g. snapdragon, stock, foxglove, delphinium, lupin)           1st Barbara Tozer       2nd      Daniel Yves
  2. Spathe Anthurium – 1 flower head                                                                                             1st    Heather Scott     2nd      Reg Gibson
  3. Spathe (other)– 1 flower head (spike with single large bract) e.g. spathiphyllum                             1st    Ray Eadie          2nd       Myra Collom
  4. Hippeastrum – 1 flower stem                                                                                                      1st   Sylvia Bow         2nd       Carole Willis
  5. Clivea – 1 flower stem                                                                                                                1st  Steve Wikman     2nd       Reg Gibson
  6. Any other Bulb or Corm – 1 flower stem (e.g. gladiolia, Jacobean lilly)                                          1st  Shirley McDonald     2nd    Ken Evans
  7. Heliconia and Strelitzia – 1 flower stem                                                                                      1st Elizabeth Hales     2nd     Elizabeth Hales
  8. Any other Rhizome, corm or Tuber – 1 flower stem (e.g. ginger, iris, dahlia)                                 1st    Ken Evans          2nd     Elizabeth Hales
  9. Rose hybrid tea – 1 flower stem                                                                                                  1st  Reg Gibson           2nd    Rod Nicholls
  10. Rose other – 1 flower stem (e.g. climbing, floribunda, scrambling, miniature)                                1st  Reg Gibson       2nd  Shirley McDonald
  11. Orchid Crucifix – 3 flower stems                                                                                                1st  Bev Schouten       2nd     Jenni Campbell
  12. Orchid other – 1 flower stem                                                                                                     1st   Reg Gibson          2nd    Kevin Hamment
  13. Pansy or Viola – 3 matched flowers on saucer, stems through absorbent paper                             1st   Margaret Spurway  2nd   Carole Willis 
  14. Nasturtium – 3 stems with flowers and leaves                                                                             1st  Ken Evans            2nd    Ken Evans
  15. Nasturtium – massed container of flowers                                                                                  1st Ken Evans             2nd     Ken Evans 
  16. Salvias – 3 matched flower stems of any species                                                                          1st  Steve Wikman     2nd   Carole Willis 
  17. Geranium any colour – 3 flower stems of any type / species                                                         1st  Pam Sheahan       2nd   Joy Fixture 
  18. Composite flowers – any colour – 3 flower stems (e.g. daisy, gerbera, marigold, sunflower)            1st  Joy Fixture            2nd     Joy Fixture
  19. Other species – 3 matched stems of flowers (e.g. carnation, sweet pea, statice)                               1st  Ken Evans              2nd       Ken Evans
  20. A single flower/head – 1 flower stem (e.g. begonia, carnation, daisy, geranium, gerbera, salvia)      1st  Rod  Nicholls         2nd     Ken Evans
  21. Collection of flowers, all same type/species – multiple flowers (flowers from Section 1 only)         1st  Lyn Nicholls          2nd   Lyn Nicholls
  22. Collection of flowers, mixed type/species                                                                                  1st  Steve Wikman      2nd   Lyn Nicholls

    Section 2 – Flowers From Exotics soft shrub, woody shrub, tree, climber

  23. Hibiscus – 1 flower                                                                                                                     1st  Carole Willis     2nd Elizabeth Hales 
  24.  Shrub, soft-medium stem (short-medium height) – 3 flower heads (e.g. azalea, butterfly bush, ixora, pentas, shrimp plant, vireya)
                                                                                                                                                          1st  Ray Eadie          2nd   Teddy Gove
  25.  Shrub, medium woody – 1 flower stem (e.g. calliandra, camellia, crepe myrtle, tibouchina)             1st   Teddy Gove     2nd   Ken Evans
  26.  Tree or climber  - 1 stem (e.g. bougainvillea, jade vine, Rangoon creeper)                                      1st   Ken Evans        2nd  Steve Wikman

     

    Section 3 – Flowers From Natives

  27. Shrub or Ground Cover                                                                                                             1st    none    2nd   Teddy Gove       
  28.  Tree, Climber or Vine not specified                                                                                          1st Teddy Gove  2nd   Elizabeth Hales     

     

     

    Section 4 – Foliage Collection (maximum height 500mm)

  29. Croton – 3 stems)                                                                                                                        1st  Bev Schouten  2nd  Ken Evans   
  30.  Coleus – 3 stems)                                                                                                                       1st   Joy Fixture      2nd   Ken Evans  
  31.  Cordyline – 3 stems )                                                                                                                   1st   Ray Eadie        2nd    Ken Evans 
  32.  Foliage collection, other, single species – 3 stems   (e.g. aglaonema, caladium, fern) )      1st  Margaret Spurway   2nd     Shirley McDonald
  33.  Foliage collection, mixed species – 3 to 5 stems                                                                             1st   Barbara Tozer    2nd     Ken Evans
  34. Foliage collection, massed container – maximum 8 stems                                                                1st    Ken Evans         2nd    Ken Evans  

     

     Section 5 – Bonsai

  35. Novice Bonsai – entrant has not won two first prizes in competitions                              1st  Steve Wikman       2nd   Tom Crerar
  36. Open Bonsai                                                                                                                1st  Reg Gibson            2nd   Reg Gibson

    Section 6 – Plants in Standing Pots

    37 Fern – single species                                                                1st  Jenni Campbell    2nd  Steve WIkman
    38 Begonia
    – flowering or not                                                       1st  Reg Gibson        
    39 Bromeliad
    - flowering or not                                                   1st   Yves Naniel        2nd  Steve Wikman
    40 Anthurium
    - flowering or not                                                 1st   Lyn Nicholls       2nd   Daphne Ludwig
    41 Dieffenbachia
    - flowering or not - none

42 Agloanema - flowering or not                                                  1st  Daphne Ludwig     2nd  Daphne Ludwig

43 Foliage Plant (not otherwise specified)                                      1st  Kevin Hamment     2nd  Jenni Campbell

44 Plant in flower (not otherwise specified)                                  1st  Teddy Gove           2nd  Jenni Campbell
45 Succulent or cacti – single species                                            1st  Daphne Ludwig     2nd  Daphne Ludwig

46 Succulent or cacti - mixed species                                           1st  Kevin Hamment    2nd  Rod Nicholls
47 Multi planted pot  - with 3 or more species (flowering or not)    1st  Shirley McDonald 2nd  Shirley McDonald
48 Orchid in flower                                                                     1st  Kevin Hamment     2nd  Teddy Gove

49 African violet in flower                                                           1st  Bev Lavarack         2nd  Elena Patten



Section 7 - Hanging Baskets/Pots (also air plants)

50 Fern – single species                                                               1st   Ken Evans             2nd   Maxina Williams 

51  Foliage Plant                                                                          1st    Tom Crerar          2nd   Daphne Ludwig

52 Flowering Plant                                                                      1st    Yves Daniel          2nd   Teddy Gove

53 Tillandsia / Air Plant exhibit                                                   1st    Steve Wikman      2nd   Maxina Williams

 

 

Section 8 - Novelty Arrangement

54 Boot / Shoe with flowers                                                         1st   Lynda Reynolds    2nd   Bev Schouten

55 Teapot with flowers                                                                1st    Lynda Reynolds   2nd   Marlene Deller

56 Picture frame with plant and/or flowers                                 1st    Lynda Reynolds   2nd   Marlene Deller          

      
 

Section 9 – Fruit, Vegetables and Herbs  

57  Any Fruit                                                                              1st    Ken Evans             2nd   Ken Evans

58 Single Vegetable in pot                                                          1st    Ken Evans              2nd   Ken Evans

59  3 Salad greens in pot/container – leaf vegetables                    1st    Shirley McDonald  2nd  Ken Evans

60 Single Herb in pot                                                                1st    Shirley McDonald  2nd Ken Evans

61  3 Herbs in pot/container                                                       1st    Shirley McDonald   2nd   Shirley McDonald

62 Massed collection of edibles                                                  1st    Ken Evans               2nd  Ken Evans

 

Section 10 – Children Floral Art Design  - no entries 

 

Section 11 – Garden Photography (Unframed)

65 Single Flower                                                                       1st   Elizabeth Hales   2nd   Helen Wallace

66 Multiple Flower                                                                   1st   Elizabeth Hales   2nd   Elaine Davidson

67 Flowers produced by bulbs, corms or rhizomes                     1st  Elizabeth Hales    2nd   Jan Kent

68 Flowering native plant                                                          1st  Elaine Davidson   2nd   Elizabeth Hales

69 Fauna in local garden                                                            1st  Elizabeth Hales    2nd   Elaine Davidson



The Trophy winners were:
1. Champion Rose - Reg Gibson​
2. Champion Bloom other than a Rose - Rod Nicholls
3. Champion Flower from Exotics - Ken Evans
4. Champion Flower from Natives - Teddy Gove
5. Foliage Collection - Ray Eadie
6. Champion Bonsai - Reg Gibson
7. Champion Plant in Standing Pot - Daphne Ludwig
8. Champion Hanging Basket - Ken Evans
9. Champion Novelty Arrangement - Lynda Reynolds
10. Best Fruit, Vegetables & Herbs Exhibit - Ken Evans
11. Best Children’s Plant Art (prep to grade 3) Nil
12. Best Children’s Plant Art (grade 4-7) Nil
13. Best Garden Photo - Elizabeth Hales
14. Encouragement Award - Joy Fixter

15. Most Points Section 1 – Cut Flowers - Ken Evans
16. Most Points Sec 6&7 of Schedule - Daphne Ludwig



 

                                                                                   “Friendship through gardening”

 

 

Buderim Garden Festival 2017

 

Spring Flower Show

 

Venue: Buderim War Memorial Hall

 

 

ENTRY SCHEDULE

 

Hall Set-Up:                                     Friday 13 October 2017                             7:00am – 9:00am

 

Acceptance of Entries:                      Friday 13 October 2017                             9:00am – 2:00pm

 

Judging of Entries:                           Friday 13 October 2017                             2:00pm – 4:00pm

 

Show Open:                                    Saturday 14 October 2017                         9:00am – 4:00pm

                                                     Sunday 15 October                                   9:00am – 3:00pm

 

Presentation of Prizes:                    Saturday 14 October 2017         2:00pm

 

Removal of Entries:                        Sunday 15 October 2017          3:15pm

 

 

Show Exhibit Entries are Free

 

Show Raffle Drawn:                       Sunday 15 October 2017          2:00pm

 

Show Enquiries to: Chief Show Steward, John Sargaison

Tel: 07 54464883 or Email: [email protected]

 


  1. Open Gardens, Saturday and Sunday, 9:00am - 4:00pm;
  2. Quality plant market in grounds during the Spring Flower Show; and
  3. Refreshments available in Memorial Hall.

 

Garden Festival further information: www.buderimgardenclub.com


 

Conditions of Show Entry and Rules

(Please note that entries are expected to last 3 days)

 

  1. Limit of 3 entries in any class by each exhibitor.
  2. All exhibits in Sections 1-7 and 9 must be the property of and have been grown by the exhibitor for at least 3 months prior to entry.
  3. Exhibitors in Sections 1-4 and 10 must use containers provided by the Buderim Garden Club.
  4. Exhibitors in all Sections are responsible for the arrangement of their exhibits before entering them.
  5. The stem of exhibits in Sections 1-4 must be clearly visible at the neck of the container.
  6. Exhibits in Sections 1-4 may be wedged at the neck of the container, with plastic tubing, but staking of the stem above the container is not permitted. It is better to insert the stem between the container and plastic tubing rather than the middle of the plastic tubing.
  7. Points to determine Best Club Member in Show may be awarded in each class, at the discretion of the Judges, as follows: First - 5 points, Second - 3 points.
  8. Special arrangements will be approved for supporting flowers of climbers / vines (Sections 2/26 and 3/28).
  9. Exhibits in Sections 6 and 7 must only be shown in the pots / containers / baskets that they have been growing in, without any additional display container or covering.
  10. Every care will be taken of exhibits however the Buderim Garden Club will accept no responsibility for damage to or loss of exhibits.
  11. No person other than the Judges and Stewards are to be present during judging.
  12. Prizes may be awarded in each class at the discretion of the Judges (1st = $10, 2nd = $5).
  13. The judge’s decision will be final.
  14. Prize money may be collected from the Show Secretary any time after 12:00 noon on the Saturday.
  15. No exhibit is to be removed from the show benches before 3:15pm on the Sunday.
  16. Only Stewards will be allowed to move entries once staged in the hall.
  17. Hours of entry acceptance will be strictly adhered to. All exhibits must be staged by 2:00pm on Friday when the hall will be closed for judging.
  18. In Section 11, the exhibitor must have taken the photograph. Photographs should be 200 x 150mm. Photos remain the property of the exhibitor.  A maximum of 3 photos per exhibitor in each class.