Buderim Garden Club

Buderim Garden Club

August Cut Flower Competition

August Cut Flower Results


Rose: Single Flower  1st Reg Gibson  2nd Reg Gibson

Single Flower 1st  Shirley Mc Donald 2nd Elizabeth Hales

Multiple Flower 1st  Monika Stinton 2nd Joy Fixter

Container of Flowers 1st  Joy Fixter  2nd Ken Evans

Flower from a Shrub 1st Elizabeth Hales 2nd Elizabeth Hales

Flower from a vine     

Hibiscus    1st Elizabeth Hales 2nd Bev Lavarack

Stem of a bract          1st Jenni Campbell 2ndRobert Wilson

Rhizomes & Tubers 1st  Elizabeth Hales  2nd  Shirley McDonald

Orchid 1st  Ken Evans  2nd Pam Sheahan

Camellia 1st Elizabeth Hales 2nd  Eunice Worden

Azalea 1st Elizabeth Hales 2ndPam Sheahan

Bulbs

Cut Foliage - Piece or Leaf 1st Joy Fixter  2nd Maxina Williams

Flower from a Native 1st  Cassie Burlington 2nd Noel Williams


July Cut Flower competition results

Rose: Single Flower  1st Reg Gibson  2nd Ken Evans

Single Flower 1st Steve Wikman    2nd Carol Willis

Multiple Flower 1st Joy Fixter  2nd  Joy Fixter

Container of Flowers 1st Judy Harman 2nd  Ken Evans

Flower from a Shrub 1st  Ken Evans  2nd Steve Wikman  

Flower from a vine      

Hibiscus 1st Elizabeth Hales   2nd   Elizabeth Hales  

Stem of a bract          1st  Rose Simpson  2nd Joy Fixter

Rhizomes & Tubers 1st  Reg Gibson  2nd   David Simons

Orchid 1st  Ken Evans   2nd  Joy Fixter

Camellia   1st Elizabeth Hales    2nd  Elizabeth Hales  

Azalea      1st  Elizabeth Hales   2nd  Judy Harman

Bulbs

Cut Foliage - Piece or Leaf 1st Maxina Williams  2nd  Judy Harman

Flower from a Native    1st  Maxina Williams  2nd  Maxina Williams 
Pam Sheahan was in charge of the Cut Flower competition and smiling "Walkers" displayed the winning entries.

June Cut Flower Competition

June results:

Rose: Single Flower  1st Reg Gibson  2nd Beryl Walsh

Single Flower          1st Shirley Mc Donald  2nd Elizabeth Hales

Multiple Flower      1st Maxina Williams   2nd Laurel Asimus

Container of Flowers 1st Ken Evans 2nd Jan Evans

Flower from a Shrub 1st Elizabeth Hales 2nd Ken Evans

Flower from a vine      

Hibiscus                  1st Di Robinson   2nd  Elizabeth Hales

Stem of a bract        1st Ken Evans  2nd Steve Wikman

Rhizomes & Tubers 1st Maxina Williams  2nd Elizabeth Hales

Orchid

Camellia                 1st Eunice Worden 2nd Carol Willis

Azalea                    1st Elizabeth Hales 2nd Elizabeth Hales

Bulbs

Cut Foliage - Piece or Leaf      1st Steve Wikman 2nd Ken Evans

Flower from a Native              1st Maxina Williams  2nd  Shirley McDonald

May Cut Flower Competition

MAY  RESULTS:

Rose: Single Flower   1st Reg Gibson  2nd Rod Nichols

Single Flower            1st Rod Nichols  2nd Shirley McDonald

Multiple Flower        1st Teddy Gove   2nd Shirley McDonald

Container of Flowers 1st Shirley McDonald 2nd Joy Fixter

Flower from a Shrub  1st Elizabeth Hales  2nd Joy Fixter

Flower from a vine     1st Robert Wilson 2nd  Elizabeth Hales

Hibiscus                     1st Elizabeth Hales  2nd  Elizabeth Hales

Stem of a bract          

Rhizomes & Tubers    1st Elizabeth Hales  2nd Reg Gibson

Orchid                       1st Joy Fixter           2nd Tom Crerar

Camellia                    1st  Steve Wikman   2nd  Teddy Gove 

Azalea

Bulbs                        

Cut Foliage - Piece or Leaf   1st Paula Sargaison  2nd Ken Evans

Flower from a Native           1st Robert Wilson   2nd Tom Crerar

April Cut Flower Competition

April Results:

Rose: Single Flower   1st Reg Gibson  2nd Reg Gibson

Single Flower            1st Shirley Mc Donald  2nd Shirley McDonald

Multiple Flower        1st Lara O‚ÄôReilly   2nd Joy Fixter

Container of Flowers 1st Ken Evans 2nd Joy Fixter

Flower from a Shrub  1st Ken Evans   2nd Jim Hales

Flower from a vine     1st Ken Evans  2nd  Joy Fixter

Hibiscus                     1st Judy Harman   2nd  Jim Hales

Stem of a bract          

Rhizomes & Tubers    1st Maxina Williams  2nd Steve Wikman

Orchid                       1st Elizabeth Hales 2nd Ken Evans

Camellia

Azalea

Bulbs                         1st Steve Wikman   2nd Steve Wikman

Cut Foliage - Piece or Leaf   1st Ken Evans 2nd Cassie Burlington

Flower from a Native           1st Cassie Burlington  2nd Maxina Williams 

March Cut Flower Competition

March  Results:

Rose: Single Flower                  1st Reg Gibson      2nd Reg Gibson

Single Flower                          1st Ken Evans        2nd Ken Evans

Multiple Flower                       1st Pam Sheahan   2nd Reg Gibson

Container of Flowers                1st Jan Evans         2nd Shirley McDonald

Flower from a Shrub                1st Elizabeth Hales  2nd Elizabeth Hales

Flower from a vine                   1st Elizabeth Hales  2nd Gwen Waldron
Hibiscus                                   1st Elizabeth Hales  2nd Elizabeth Hales

Stem of a bract                         1st Robert Wilson   2nd Joy Fixer

Rhizomes and Tubers                1st Jim Hales          2nd Maxina Williams

Orchid                                     1st Richard Bryon   2nd Joy Fixer

Camellia

Azalea

Bulbs                                       1st Pam Sheahan         2nd Pam Sheahan

Cut Foliage - Piece or Leaf         1st Shirley McDonald 2nd Elizabeth Hales

Flower from a Native                1st Laurel Asimus       2nd Elizabeth Hales

Cut Flower co-ordinator, Shirley Mc Donald

February's Cut Flower Competition Results
Rose: Single Flower               1st Chris Risstrom 2nd monika stinton

Single Flower                          1st Ken Evans  2nd Steve Wikman

Multiple Flower                     1st Helen Cooper   2nd Teddy Gove

Container of Flowers           1st Pam Sheahan   2nd Jan Evans

Flower from a Shrub             1st Jan Evans   2nd Steve Wikman

Flower from a vine                 1st Pam Sheahan  2nd Teddy Gove
Hibiscus

Stem of a bract                         1st Maxina Williams  2nd Maxina Williams

Rhizomes and Tubers              1st Judy Harman  2nd Ken Evans

Orchid                                         1st Judy Harman  2nd Steve Wikman

Camellia

Azalea

Bulbs                                            1st Laurel Asimus  2nd Robert Wilson

Cut Foliage - Piece or Leaf    1st Teddy Gove   2nd Elizabeth Hales

Flower from a Native              1st Judy Harman 2nd Robert Wilson

 

 Results for the 2017 Cut Flower competitions.

1st:        Ken Evans                74 points
2nd:      Elizabeth Hales        60 points
3rd:       Reg Gibson              55 points
4th:       Shirley McDonald    52 points
5th:       Maxina Williams      33 points
Buderim Garden Club Perpetual Trophy: Ken Evans


The Edna Walling Perpetual Trophy : Robert Wilson


cut flower rules

Entries are restricted to 2 per member in any Class, with a maximum of 10 entries per member in each monthly competition. Entries must be placed for judging by 1:45 pm.

Class 1.            Single flower (any variety)

Class 2.            Multiple flowers (any varieties)

Class 3.            Container of Flowers

Class 4.           Flower from a shrub (other than a native)

Class 5.            Container of flowers (minimum 6 stems of one variety)

Class 6.           One stem of bract (e.g. bougainvillea, poinsettia)

Class 7.           Special classes are arranged when various varieties are in season, e.g. dahlias, roses, hibiscus, camellias, etc.

Class 8.           Orchids

Class 9.           Cut of foliage, leaf or piece

Class 10.         Flower from a native plant, tree, shrub or vine.


The judges' decisions are final. Points are awarded: 3 for first and 1 for second. Highest aggregate points in Classes 1-10 will be awarded the Buderim Garden Club Perpetual Trophy.


The Edna Walling Perpetual Trophy will be awarded as an encouragement award.